top of page

"למה לכתוב בלוג עסקי" שיחה לייב עם הילה לוי

הזמנתי את הילה לוי, כותבת הבלוגים תלתלים ופנסיה בסטילטו, לשוחח בלייב בפייסבוק על בלוגים עסקיים.

בחירת השם "למה לכתוב בלוג עסקי?" היתה ע"י הצבעה של עוקבות/ים שלי ושל הילה בפייסבוק. לצערי השידור הפעם היה עם בעיות טכניות, אז הייתי צריכה לערוך קלות את הסרטון.

סיכמתי את השיחה בשבילכם (האמת שגם בשבילי):

מהו בלוג? – ויקיפדיה: " בְּלוֹג-(מאנגלית Blog, בעברית: יוֹמַן רֶשֶׁת או רְשׁוּמוֹן) הוא חלק מאתר אינטרנט שבו נכתבות רשומות ("פוסטים") העוסקות בחוויות, חדשות ומאמרים, לעיונם של גולשי האינטרנט לשם קריאה ובדרך כלל אף לתגובה."

הילה ואני מכלילות את ה VLOG (בלוג בסרטונים) ויו-טיוברים (סדרת יומן שמועלת כסרטונים ביו-טיוב) כבלוגים, בהגדרה. בלוג יכול להיות אתר עצמאי, חלק מאתר או כתוב על פלטפורמה אחרת שהיא. אפילו כתיבה מסודרת וסדרתית בפייסבוק היא בלוג.

לדעתנו הגבול של בלוג עסקי הוא שעדין יש את ה"פרסונה הכותבת" מאחוריו, כלומר שיש בו משהו אישי. לצד בלוג או כתחליף בלוג יש אתרים בהן יש חלק שנקרא חדשות, שמאפשר חלק מהיתרונות שבכתיבת בלוג.

יש בלוגים שהם העסק עצמו, כמו אצל הילה שהבלוגים שלה הם העסק שלה, לאחרים הבלוג מהווה כלי שיווקי או עוד נדבך של העסק. לדעתי כל אלו הם בלוגים עסקיים בניגוד לבלוגים שהם כתחביב או מפלט יצירתי ואינם דרך להרוויח כסף או לקדם עסק כלשהו.

היתרונות בבלוג עסקי

1 - בלוג עסקי הוא כלי שיווקי, שמעביר מידע ועניין על העסק. לרוב אנחנו לא קונים או אפילו יוצרים קשר עם ספק או עסק עד שאנחנו לא זוכרים אותם ויודעים עליהם משהו. בלוג מאפשר לנו לספר על העסק והמוצרים או השירותים שלו.

2 - בלוג גם נותן הצצה ל"מאחורי הקלעים" או מאחורי המסך העסקי ומאפשר לנו ליצר קשר יותר אישי עם הלקוחות.

3 - גוגל אוהב בלוגים, ולכן מקדם אותם ואת האתרים שהם נמצאים בהם, מה גוגל אוהב בבלוגים?

o שיש חידוש באתר באופן קבוע והוא לא סטטי (סימן לאתר חי ומעניין)

o כל פוסט יכול להיות מקודם במילת חיפוש אחרת כי גוגל מקדם דפים ולא אתרים, ובלוג מאפשר לנו להתקדם בגוגל ביותר מונחי חיפוש.

o גם אם הבלוג לא באתר שלנו, עדיין אפשר לקדם פוסטים בגוגל וככה לקדם את העסק.

4 - בלוג הוא הזדמנות נפלאה לבסס את עצמנו כ"אוטוריטה" בתחום שלנו, להראות כמה אנחנו יודעים, עד כמה המוצרים שלנו שווים וכד'. נותן לנו מקום להראות את ההצלחות שלנו ואת ה"סיפורי לקוח" שלנו.

5 - בידול, כמעט כל העסקים היום נמצאים בשוק תחרותי וקשה מאוד להבדיל בין העסקים השונים, וכאן בלוג מאפשר לנו להראות את השוני בינינו לבין המתחרים שלנו ואת הערכים שלנו המיוחדים שמהווים בסיס לבידול.

6 - קהילה, בלוג מאפשר לנו ליצר יחסי קהילה עם לקוחות, משקיעים, עובדים ובכלל בעלי עניין בעסק שלנו. חברות גדולות כמו גוגל יוצרות הרבה בלוגים לאוכלוסיות שונות בגלל שיש להם מוצרים שונים שפונים לקהלים שונים לגמרי והם רוצים ליצור לכל תחום קהילה.

7 - בלוג הוא מקום נפלא לצד הקליל יותר של השיווק שלנו.

8 - אין הרבה חוקים בכתיבת בלוג, בעיקר שזה בלוג באתר משלכם, לא מספר המילים או היחס בין תמונות למילים, על מה מותר לספר ומה לא.

צדדים בבלוג עסקי שהם גם יתרונות וגם חסרונות:

1 - הפוסטים שנכתבים בבלוג נחשפים לטווח זמן ארוך יותר, מאשר ברשתות החברתיות. החיסרון שצריך להקפיד יותר על איכות, לכתוב נכון ומדי פעם לתקן פוסטים ישנים אם רוצים שהם יהיו רלוונטים. היתרון (אם זה לא ברור) שאנשים נכנסים לפוסטים גם שנים אחרי שהם נכתבו כך שזה כלי שחי הרבה זמן.

2 - חשיפה של העסק והאיש.ה שמאחוריו, גם חברות גדולות העומד בראשן נחשף אם זה צוקרברג כראש פייסבוק ואם זה סטיב ג'ובס (ז"ל) כראש אפל. היתרון ככל שיש יותר חשיפה אנחנו נגיע ליותר לקוחות, ושם המותג שלנו יהיה יותר ידוע. החסרון שחשיפה להרבה מאיתנו (כולל הדוגמאות שנתתי) היא מאוד לא נוחה, והיא סוג של מכשול שלא קל לנו לעבור אותו.

חסרון של כתיבת בלוג עסקי, שצריך באופן די קבוע לעלות תוכן חדש ויצירת תוכן לוקחת זמן ומשאבים אחרים, בהתחשב בכך שאנחנו צריכים גם לתחזק רשת חברתית אחת לפחות בכדי לקדם את עצמנו ואולי אפילו יותר מכך, לכתוב בנוסף בלוג, זו השקעה שבעלי עסקים לא תמיד יכולים לעמוד בה.

לסיכום, כל בעל/ת עסק צריכ/ה לעשות את החשבון האם שווה לתחזק בלוג ככלי שיווקי, האם היתרונות שהזכרנו מתאימים לתוכניות השיווק שלהם? אולי עדיף להשקיע את הזמן והכוחות היצירתיים בדרך שיווקית אחרת?

לינקים לבלוגים של הילה לוי: תלתלים : https://taltalimi.com פנסיה בסטילטו: https://www.stiletto.co.il

לינק לבלוג DesignLife שהזכרתי בסרטון (לקראת הסוף כדוגמא): http://designlife.magnific.co.il

Comments


פוסטים נוספים

bottom of page