top of page

תשע שיטות שיווק ישנות שעדיין שווה להשתמש בהן


הבחירות מאחורינו, ונדמה שבכל מקום נשמעת אנחת הרווחה הקולקטיבית, על השחרור מעולן של ההודעות והתשדירים שנשלחו והציפו אותנו, דרך ערוצי המדיה השונים. נכון, שיווק דיגיטלי היום הוא העיקר, רוב הלקוחות נמצאים באינטרנט, הפרסום בו זול וקל ליישום בהשוואה לרוב שיטות השיווק שהשתמשנו בהן לפני, אבל זה לא אומר - שהן נעלמו מן העולם.

היום אזכיר כמה שיטות ישנות וטובות, ששווה להמשיך וליישם, במקביל לשיווק בדיגיטל.

1 - שיווק מפה לאוזן – לשיווק המועבר דרך לקוחות מרוצים הממליצים הלאה לחבריהם - יש ערך רב. כדאי להזכיר ולחדד ללקוחות קיימים וללקוחות מן העבר הקרוב, את יתרונות המוצרים שאתם מוכרים, היקף השירות שאתם נותנים ובמיוחד שווה ליידע על מוצרים חדשים. עלות דרך שיווק זו היא כמעט אפסית והלקוחות שמגיעים הם מדויקים ומוכנים.

2 - חבר מביא חבר – דרך לעידוד שיווק מפה לאוזן היא "חבר מביא חבר", הכוללת תגמול על הבאת לקוח חדש. בכדי שללקוחות, חברים ושכנים תהיה מוטיבציה להביא עמם לקוחות חדשים, חשוב ליידע אותם שהם יתוגמלו על כך. עלות שיטת שיווק זו עלולה להיות גבוהה, אך היא עומדת בקשר ישיר לכמות הלקוחות הנכנסים. חשוב לתת תגמול ריאלי, כלומר שהעלות שלו לא עדיין תשאיר רווח מהלקוח החדש.

3 - דיוור ישיר, לא דיגיטלי – כולנו עדיין מקבלים לתיבות הדואר שלנו פרסומים, את רובם אנחנו זורקים לפח אבל "פעם ב..." כאשר מגיע משהו מעניין אנחנו שומרים, אם זה תפריט ממסעדה שעושה משלוחים או מתקן תריסים שאנחנו בדיוק זקוקים לשירותיו. שיטת השיווק הישיר מתאימה לשיווק לאוכלוסיה מבוגרת יותר, או מקומית. עלויות הפקת פליירים או גלויות פרסום הן זולות יחסית, ניתן לחלק אותן לבד או למצוא נער/ה שיעשו זאת בעלות סבירה לשעת עבודה.

4 - כנסים וארועים – מפגש ישיר עם לקוחות הוא דרך נפלאה לחזק את הקשר איתם וכמובן דרך להכיר עוד לקוחות ושותפים לדרך. אפשר ליזום אירוע קטן ללקוחות החשובים לכם, או להשקיע ולתת חסות לאירוע, להרצות באירוע או להקים בו דוכן. חשוב שאופי הכנס או האירוע יתאים לעסק שלכם וללקוחותיו. עלות שיטת שיווק זו עלולות להיות גבוהות יחסית אך שיטה זו מביאה עמה ערך מיתוגי רב לעסק.

5 - ירידים – אם אתם מוכרים שירות או מוצר שמתאים ליריד, זוהי דרך נהדרת להכיר את הקהל שלכם, למכור את המוצר ולהגיע לחשיפה לקהל חדש. להשתתפות בירידים עלויות משתנות, היא כוללת את המחיר שאתם מתבקשים לשלם למארגני היריד וכן את העלויות הישירות שהשקעתם בהשתתפות ביריד עצמה. כמובן שכמו בכל שיטת שיווק – על העלות להיות נמוכה משמעותית מהרווח הצפוי.

6 - קשרים אישיים – משפחה, חברים ושכנים היו תמיד ערוץ חזק וטוב ביותר להגיע ללקוחות - האם אתם דואגים ליידע אותם על מה שאתם עושים? אילו לקוחות אתם מחפשים? מניסיון, זה כדאי מאוד. שיטת שיווק שעולה מעט מאוד ומביאה לקוחות טובים.

7 - יחסי ציבור / PR – שיטת שיווק החושפת את העסק שלנו לעיתונות הכתובה, לתוכניות בטלוויזיה או רדיו וכד'. יח"צ, זהו למעשה קשר עם העיתונות ותוכניות דיבור בטלוויזיה, פרסומים של מאמרים בעיתונים או מגזינים, אזכורים במדורים רלוונטיים , הופעה בתוכנית בוקר, או בחדשות. שיטה זו יכולה להיות מאוד אפקטיבית אם כי לא זולה, במיוחד אם תשכרו אנשי / נשות מקצוע טובים, אבל אז יש סיכוי להצליח בגדול.

8 - נטוורקינג – שיטה לא ישנה אך לא דיגיטלית (ולכן הכנסתי אותה למאמר) שלאחרונה מתפתחת מאוד בארץ. זוהי שיטה מאורגנת להכיר בעלי עסקים רבים, שיוכלו לעזור לך להגיע ללקוחות רלוונטיים. כלומר, ליצור רשת (נטוורק) גדולה של אנשים נוספים, שיש להם עניין לשווק את העסק שלך. זו דרך ליצור קשרי עסקים בצורה משמעותית ויעילה. העלות שלה משתנה בהתאם לארגון הנטוורקינג שנבחר וצריך למצוא את הארגון שמתאים לכם. ישנם ארגונים רבים, השונים מבחינת דרישות ההתחייבות שלהם, העלויות, הכיוון העסקי והאנושי שלהם.

9 - טלוויזיה ורדיו – אמצעי שיווק אלה, אמנם אינם מתאימים לרוב העסקים הקטנים בגלל עלותם הגבוהה, אך הם מהווים דרך טובה מאוד להגיע ללקוחות ולחזק את המיתוג של העסק. לפעמים ההשקעה משתלמת.

השיווק הדיגיטלי מעצים את השפעת השיטות שהצגתי פה ומאפשר לנו, כבעלי עסקים להגיע רחוק יותר וטוב יותר בעזרת השיטות הישנות ולהיפך, שיווק בשיטות ישנות אפשר לנצל בכדי לחזק את הנוכחות שלנו ברשת. שילוב מהודק בין שיטות השיווק חשוב מאוד ומביא עמו יעילות עסקית וכן שימוש נכון יותר בכל המדיות.

אני ממליצה שלא לשלול שיטת שיווק בגלל שהיא מיושנת או בגלל שהיא חדישה מדי, שווה לבדוק אותה ולראות האם היא שווה לעסק שלכם או לא, האם היא מגיעה ללקוחות שלכם והאם מתאים לכם, כבעלי העסק, להשתמש בה.

Comments


פוסטים נוספים

bottom of page